kabe masaüstü arka plan ve fotoğrafları

manzara

Türkiye'nin en iyi manzara resimleri sitesi

kabe

kabe

Bu resmin boyutu: 950 x 629

kabe adlı resim ile ilgili yorum yapabilir veya onu bilgisayarınıza masaüstü arka plan yapabilirsiniz. kabe sitemize Nix tarafından 24 Nisan 2012 tarihinde Manzara Resimleri kategorisine eklenmiştir. kabe hakkında editörün açıklaması ise aşağıdadır.

Ekleyen: Nix - Tarih: 24 Nisan 2012

İslam dininin ilk ve en kutsal mekanı; Kâbe…

Fotoğrafcı (Photographer): Yavuz Alper

Kâbe

Kâbe, (Arapça: الكعبة المشرفة) Mekke’de bulunan yaklaşık olarak küp şeklinde bir ibadethanedir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekânı kabul edilir.[1]. Bu yapının etrafında Mescid-i Haram bulunur. Kuran’da Kabe’nin İbrahim ve oğlu İsmail tarafından inşa edilmiş olduğu belirtilir.

Dünyadaki bütün Müslümanlar, nerede olurlarsa olsunlar, namazlarını Kâbe’ye dönerek kılarlar. Kabenin olduğu yöne kıble denir. İslam’ın beş temel şartından biri olan Hac sırasında Kâbe; farz olan ziyaret tavafı ve vacib olan veda tavafı ile en az iki kere tavaf edilir. Bunların dışındaki tavaflar ise sünnettir. Tavaf, (yukarıdan bakıldığında) saat yönünün tersine bir yönde Hacerü’l-Esved köşesinden başlayarak Kâbe’nin etrafında yedi tam tur yürümektir. Tavaf sırasında dönülen her bir tur’a ise şavt denir. Tavaf ayrıca Umre’nin de şartları arasındadır. Hac sırasında yaklaşık 6 milyon hacı toplanarak aynı gün tavaf yaparlar.

Kâbe`nin Yapısı ve Ölçüleri:

Kâbe’nin koordinatları: 21°25′24″N, 39°49′24″E.
Kâbe’nin geniş duvar yapısı yaklaşık bir küp biçimindedir.
Kuzeydoğu duvarı: 12,63; kuzeybatı duvarı 11,03; güneybatı duvarı 13,10 metre; güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. 145 m² alan üzerine kurulmuştur.
Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

Kâbe’nin köşeleri yaklaşık olarak dört ana yönü gösterir. Köşelerden her birinin ayrı ismi vardır:

Doğu köşesine “Hacerü’l-Esved” veya “Şarki”, kuzey köşesine “Irakî” , batı köşesine “Şâmî” ve güney köşesine “Yemânî” denir.

Kâbe Kapısı : Kâbe’nin doğu duvarında zeminden 2,13 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Hacerü’l-Esved[1]: Doğu köşesinde bulunan cennetten inen kara parlak taştır . 684′te Kâbe’de çıkan bir yangında bu taş sıcaktan çatlayıp 15 parçaya bölünmüştür. Günümüzde taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutulmaktadır ve görünen kısmı yaklaşık 16,5×20 cm’dir.

Kâbe’nin içerisi: Kâbe’nin içerisine ancak yılda iki defa (Ramazan ayı başlamadan ve Kurban Bayramı ile Hac ziyaretleri başlamadan yaklaşık 15 gün önce) “Kâbe’yi temizleme töreni” adı verilen törenle Kâbe’nin anahtarını geleneksel olarak ellerinde tutan “Ben-i Şaybat” kabilesi mensupları ve seçilmiş misafirler girebilmektedir. Kâbe kapısı zeminden yüksekte olduğu için özel bir tekerlekli merdiven kullanılarak girilir. Kâbe’nin tavanı ahşaptır. Tabanı mermer ve kireçtaşı kareler ile kaplıdır. Tavana kadar iç duvarlarının alt yarısı mermerle kaplı olup bu mermer duvar üstüne üzerine Kur’an’dan ayetler kazılmış olan mermer tabletler konulmuştur. İç duvarların üst tarafı üzerinde altın işleme ile Kur’an ayetleri bulunan bir yeşil bez ile kaplıdır.

Multazam : Kâbe’nin doğu duvarında Kâbe kapısı ile Hacerü’l-Esved arasındaki duvar kısmı.

Cebrail makamı : Kâbe’nin kapısının bulunmadığı doğu duvarının önünde hemen “Irakî” köşesinin yanında bulunan bir mevkii.

Mizab veya Altın oluk : Kuzey duvarı üzerinde bulunan altından yapılmış oluk. Mekke’de ender yağan yağmur sularını Kâbe’nin çatısından indirmek için 1627′de Osmanlılar tarfından yapılmıştır.

Şadarvan : Kâbe’nin duvarlarının diplerini ender yağmur ve sel sularından korumak amacıyla yapılan mermerden koruma.

Sitâre veya kisve : Kâbe’nin üzerine örtülen altın işlemeli hat yazıları bulunan siyah bir örtü. Üzerindeki örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine Kelime-i Şehadet işlenmiş, çatıya yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeritte de Kur’an ayetleri işlenmiştir. Bu örtü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Hatîm : Kâbe’nin batı duvarının önünde bulunan ve 90 cm yüksekliğinde ve 1,5 m eninde beyaz mermerden yapılmış İsmail duvarı adı verilen kavisli yarım daire şeklinde alçak duvarla sınırlanmış bir bölge.

Makam-ı İbrahim : İbrahim ve oğlu İsmail tarafından Kâbe inşaa edilmekte iken İbrahim’in ayak izini bıraktığı bir mevki.

Tavaf’ın başlangıç çizgisi olarak kullanılan mermer bant.

kabe tam boyutlu görsel

kabe TAM BOYUT İÇİN RESME TIKLAYIN

Etiketler: , , , , , , ,

4 Yorum to “kabe”

 1. kabe resimleri | Manzara Resimleri :

  [...] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe resim, kabe resimi, kabe resimler, Kâbe Resimleri, Kâbe [...]

 2. kabe fotoğrafları | Manzara Resimleri :

  [...] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe fotoğraf, kabe fotoğrafı, kabe fotoğraflar, Kâbe [...]

 3. kabe manzaraları | Manzara Resimleri :

  [...] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe manzara, kabe manzaralar, Kâbe Manzaraları, KABE [...]

 4. kabe resimleri - 2 | Manzara Resimleri :

  [...] ile ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kâbe Etiketler: KABE, kabe resim, kabe resimi, kabe resimler, Kâbe Resimleri, Kâbe [...]

Yorum Yap

 
 

Manzara Resimleri

Masaüstü arka plan

 
 

Wallpaper

Masaüstü arkaplanlar
 

Manzara Resimleri

Manzara Görüntüleri
 

Twitter Arkaplanları

Twitter Backgrounds
 

Resim Galerisi

Uzungöl Trabzon Galata Kulesi ve Karaköy Sultanahmet Camii Şubat Mavi Kuleli Askeri Lisesi Emirgan Korusu Manzaraları Turuncu İstanbul Girne Kalesi Ayasofya karlar altında istanbul mavi gece İstanbul’u seyir terası

İlginç resimler, komik resimler, masa üstü arkaplanlar ve manzara görüntüleri.

» Manzara Fotoğrafları