Kahramanmaraş masaüstü arka plan ve fotoğrafları

manzara

Türkiye'nin en iyi manzara resimleri sitesi

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş

Bu resmin boyutu: 1920 x 1285

Kahramanmaraş adlı resim ile ilgili yorum yapabilir veya onu bilgisayarınıza masaüstü arka plan yapabilirsiniz. Kahramanmaraş sitemize Nix tarafından 12 Kasım 2011 tarihinde Kahramanmaraş kategorisine eklenmiştir. Kahramanmaraş hakkında editörün açıklaması ise aşağıdadır.

Ekleyen: Nix - Tarih: 12 Kasım 2011

Akdeniz Bölgesi`nin en önemli şehirlerinden; Kahramanmaraş (k.maraş)

Fotoğrafcı (Photographer): Alaaddin Özdemir

Genel Bilgiler

Yüzölçümü: 14.346 km²
Nüfusu: 1.002.384 (2000)
Nüfus Yoğunluğu: 70
Şehir Nüfusu: 536.007 (2000)
Köy Nüfusu: 466.377 (2000)
Yıllık Nüfus Artış Hızı: %11,41
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %27,47
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %-4,34
İl Trafik No: 46
İl Telefon Kodu: 344

Hakkında Bilgi

Kahramanmaraş’ ın İlçeleri: Afşin, Andıran, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu’ dur.

Coğrafyası: Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ nin birleştiği yerde bulunmaktadır. Güneybatısını Nur Dağları’ nın uzantılarının kapladığı ilde diğer önemli yükseltiler Berit, Engizek, Binboğa, Delihöbek, ve Ahır Dağları’ dır. Kahramanmaraş, Elbistan ve Göksun Ovaları ilin önemli ovaları olup, Ceyhan nehri ile Aksu çayı önemli akarsularıdır.

İklimi: Kahramanmaraş ilinde, genel olarak denize uzaklık ve yükselti nedeniyle, değişikliğe uğramış karasallaşmış bir Akdeniz iklim tipi egemendir. İlde yazlar sıcak ve kışlar soğuk geçer.

Tarihçesi: Tekir Vadisi, Döngel Köyü’ ndeki mağaralarda yapılan araştırmalarda ele geçen buluntular yörede insan yerleşiminin Üst Paleolitik Çağda başladığını; Neolitik, Kalkolitik ve Eski Tunç Çağları’ nda da sürdüğünü göstermektedir. Şehri Hititler kurmuşlardır. Daha sonra Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar şehre hakim olmuşlardır.

Dünyanın sayılı madalyalı şehirlerinden biri olan Maraş’ a Kurtuluş Savaşı sırasında halkın gösterdiği direnişten dolayı 7 Şubat 1973′ den itibaren TBMM tarafından Kahramanlık ünvanı verilerek adı Kahramanmaraş olarak değiştirildi.

Ne Yenir: Kahramanmaraş’ ta kültürel değerlerin bir öğesi de yemek ve tatlılardır. Kış için tarhana, bulgur, dövme, nişasta hazırlanır ve biber, patlıcan, kabak, bamya ve fasulye gibi yiyecekler kurutularak saklanır.

Tarhana, ekşili çorba, dövmeli mercimekli çorba, yoğurtlu dövmeli çorba, Maraş paçası gibi çorbalar; simit köftesi, kısır köftesi, içli köfte, sömelek köfte, suluyağlı köfte, ekşili köfte, yoğurtlu köfte, yavan köfte, ekşili aya köftesi gibi köfte çeşitleri; keşk aşı (dövme aşı), Maraş pilavı, tavuklu pilav, peynirli ve çökelekli börek, bayram çöreği gibi pilav ve börekler yöreye özgü yemeklerdir.

Tatlı olarak ünlü Maraş dondurmasını unutmamak gerekir. Fıstık ezmesi, un sucuğu, pestil sucuğu, hapısa yörenin bilinen diğer tatlılarıdır.

Ne Alınır: Ağaç oyma tekniği ile yapılmış eşyalar, dövülerek işlenmiş bakır malzemeler, sim ve sırma işleri, yemeni adı verilen deriden yapılmış geleneksel ayakkabılar ve postallar Kahramanmaraş’ tan alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır. Yine ünlü Kahramanmaraş kırmızı biberi, tarhanası, fıstık ezmesi, un sucuğu ve pestil sucuğu, büyük emek verilerek elde yapılan bakır işleri Kahramanmaraş’ ta yapılacak alışverişlerde alınması tavsiye edilecek mamüllerdendir.

Osmanlı Dönemi’ nden kalan büyük Kapalı Çarşı, Mazmanlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ile Yer altı Çarşısı, Çinili Çarşı ve çeşitli pasajlar bu alışverişlerin yapılabileceği yerlerdir.

Kahramanmaraş’ a nasıl gidilir?

Karayolu: Otobüs Terminali, kent merkezindedir. Otogar Tel: (+90-344) 235 00 99 – 235 00 99

Havayolu: Kahramanmaraş Havaalanı kent merkezine 8 km. uzaklıktadır. Havaalanına taksi ve dolmuşlarla ulaşmak mümkündür. Hava Limanı Tel: (+90-344) 236 18 97 – 236 07 92

Demiryolu: Kahramanmaraş tren istasyonu ile demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır. İstasyon Tel: (+90-344) 214 12 04

Yazı Kaynağı: cografya.gen.tr

Kahramanmaraş tam boyutlu görsel

Kahramanmaraş TAM BOYUT İÇİN RESME TIKLAYIN

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

3 Yorum to “Kahramanmaraş”

  1. Kahramanmaraş Resimleri | Manzara Resimleri :

    [...] ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kahramanmaraş Etiketler: K.maraş Resimleri, K.Maraş Resmi, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş Resimler, [...]

  2. Kahramanmaraş Fotoğrafları | Manzara Resimleri :

    [...] ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kahramanmaraş Etiketler: K.Maraş Fotoğrafı, K.maraş Fotoğrafları, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş [...]

  3. Kahramanmaraş Manzaraları | Manzara Resimleri :

    [...] ilgili daha fazla bilgi almak için; ilgili linkimiz >>> Kahramanmaraş Etiketler: K.Maraş Manzaraları, K.Maraş Manzarası, Kahramanmaraş, Kahramanmaraş [...]

Yorum Yap

 
 

Manzara Resimleri

Masaüstü arka plan

 
 

Wallpaper

Masaüstü arkaplanlar
 

Manzara Resimleri

Manzara Görüntüleri
 

Twitter Arkaplanları

Twitter Backgrounds
 

Resim Galerisi

Uzungöl Trabzon Galata Kulesi ve Karaköy Sultanahmet Camii Şubat Mavi Kuleli Askeri Lisesi Emirgan Korusu Manzaraları Turuncu İstanbul Girne Kalesi Ayasofya karlar altında istanbul mavi gece İstanbul’u seyir terası

İlginç resimler, komik resimler, masa üstü arkaplanlar ve manzara görüntüleri.

» Manzara Fotoğrafları